Na co se máme připravovat?
Hrozby přicházejí rychle a hlavně nečekaně. Pokud nejste připraveni, většinou to pro Vás bude o to náročnější a plné stresu. Z tohoto důvodu je lepší být připraven, předpokládat, že se může stát cokoliv a nevěnovat pozornost lidem, kteří si naivně myslí, že se nic přihodit nemůže. Takto se nedal předpokládat ani coronavirus, ani tornádo na Moravě, ani požár v českém Švýcarsku a už vůbec ne válka na Ukrajině. Nemáme tu jistotu, že se nestane nic horšího a lepší je předpokládat horší možnosti a ve finále být překvapen, že k nim nedošlo, než naopak.
Tak proč se tedy připravovat? V USA je termín prepperství velice známý a hojně praktikován, jelikož se v USA pravidelně vyskytují hrozby, na které je lepší být připraven ať už to jsou živelné pohromy a s nimi spojené lidské hrozby u kterých víme z minulosti. Kdy v případě tsunami může na delší dobu v dané oblasti nastat naprostá anarchie, rabování a zabíjení pro kousek jídla a proto je lepší být připraven a to na cokoliv.
Dnes si ale sepíšeme na co bychom se měli my také lépe připravovat na potenciální budoucnost, která nás všechny může ohrozit. Dříve bylo běžné, že většina obyvatel byla soběstačná, ale v dnešních dnech je tomu zřídka, díky technologiím a naší závislosti na nich. Pojďme si tedy ukázat co vše se může přihodit a ohrozit to nás jako občany Čech a Slovenska.
Tornádo - je pravděpodobné, že v budoucnu se na našem území budou vyskytovat tornáda více a to hlavně v nížiných oblastech s teplejším podnebím, což je u nás převážně celá Morava, kde je v rámci ČR nejvíce slunečných dní. Jak jsme viděli právě na Moravě v roce 202, s tornády si není radné zahrávat.
Válka - aktuálně probíhá válka na Ukrajině a v posledních dnech se přiostřuje i v jiných oblastech EU a Asie. Tedy dle mnoha expertů je válka nevyhnutelná a není otázkou jestli, ale kdy bude. I pro tento případ ohrožení je lepší mít plán a být připraven.
Blackout - výpadek elektřiny a nyní hrozící výpadek dodávek plynu zrovna v období, kdy ho nejvíce budeme potřebovat, zní jako neuvěřitelná věc, jako by se nás snažilo Rusko svým způsobem potrestat a dá nám okusit, jaké to je žít v zimě bez tepla rodinného kotle. Ale hlavně to může vést k vážnému přetížení naší elektrické sítě, která nebude připravená na vytápění tolika domácností bez plynu. Říkáte si, jak by nás výpadek elektriky mohl ohrozit? Naší závislostí na elektřině, jsme při delším výpadku odsouzeni spoléhat se sami na sebe. Vše co znáte přestane fungovat, žádné teplo, žádné ohřívání jídla, žádná lednice, dokonce v mnoha oblastech ani žádná voda. Dva dny bez elektřiny mohou znamenat rabování, ničení a strach. O to více ve velkých městech. A kolik z Vás má doma zásobu vody a jídla na období delší než týden?
Povodeň - je to 20 let kdy se Českem prohnala 1000 letá voda, která zaplavovala města, ale za 20 let se toho mnohé změnilo a my jsme možné ještě více nepřipravení než kdy předtím. Proto je dobré se i na tento potenciální problém připravit, zvláště pokud jste v oblasti potoků, řek, jezer a rybníků, které se mohou rozvodnit. Vzhledem k každoročnímu oteplování, se bude voda vypařovat rychleji, tím pádem hrozí častější a větší povodně než tomu bylo doposud.
Požár většího rozsahu - tak jako tomu bylo u požáru českého Švýcarska, je mpravděpodobné, že díky zvyšujícím se teplotám přes léto bude požárů v českých lesích přibývat a pokud se bude jednat o lesy které jsou blíže větším městům či mnoha vesnicím, je i tento živel závažným problémem, který může ohrozit Vaší domácnost a to několika způsoby - uzavřením oblasti kdy zůstanete uvězněni, odstřiženi od elektřiny, přívodu vody apod.
Další Pandemie? "Cože, COVID byl rýmička, pandemie nikoho neohrožuje", opak je pravdou. Populace lidí na světe se zvyšuje tak rychle a neustále přicházíme na nové a nové nemoci a je jen otázkou času, kdy se Matka příroda rozhodne s námi skutečně zatočit a přichystá nám takovou pandemii, která dokáže během roka nakazit většinu populace a z nich i více jak 15 % lidí usmrtit? V dějinách lidstva se objevila nejedna pandemie, která vyhladila většinu populace a proto bychom tuto možnost neměli opomíjet, jelikož je výskyt více než jistý, ale opět je otázkou kdy se tak stane.
Dlouhá Zima (Jaderná Zima)? Pravděpodobnost této hrozby je poměrně nízká (tedy doufejme, ale nikdy nevíte) Ale dlouhá zima, může nastat nejenom jaderná, ale také při výbuchu více sopek se může zanést atmosféra natolik aby nastala delší zima než na kterou jsme zvyklí, což by způsobilo nedostatek jídla, tepla atd.. Winter is coming
Toto jsou aktuálně asi všechny hrozby, které nám hrozí a na které bychom se měli připravovat, ale více se dozvíte v dalších článcích, které připravujeme. Projdeme všechny hrozby podrobněji, co nám při nich hrozí a řekneme si jak se na jednotlivé hrozby připravit a co v těchto situacích můžeme jako občané dělat.
Ale nejprve začneme další článkem o základech připravenosti, co je to EDC jakož to nejjednodušší základ připravenosti. Co je to Bug out bag, bug out lokace. Uděláme článek s výrobci krytů a projdeme si jestli se vyplatí udělat si doma kryt či jen nějakou safety room, nebo raději zmizet do bug out lokace. Jak se připravovat v rámci komunity a jestli je dobré mít svůj vlastní “tým” lidí, se kterými můžete cvičit na různé hrozby a celkově co to obnáší být připraven. Myslím si, že pro spousty lidí neznalých bude toto vše přínosem a tyto témata jsou aktuální více než kdy předtím a minimálně se zde naučíte pár novinek, které Vám pomohou být připraveni, ale třeba i lepší péči o svou domácnost, zahradu, zvýšení soběstačnosti, jak se zásobit a čím a třeba i základní možnosti obrany.
Pokud víte o nějakých hrozbách, které byste rádi přidali do našeho seznamu, určitě nám je pošlete a pamatujte. Je lepší být připraven, než zaskočen.
Váš tým PŘIPRAVENI